Česneku si můžeme uskladnit víc, i když žijeme v paneláku, jeho nároky nejsou tak velké, jako u jiných plodin. Dělá mu dobře chladno a sucho. Jiné potřeby pro skladování má však česnek čerstvý natrhaný v červenci a jiné sklizený na podzim. Ten letní je potřeba spotřebovat mnohem dříve než ten pozdní.

Chodba, lodžie, zimní zahrada, veranda, suchý sklep

První podmínkou k uskladnění je ovšem chladno. K tomu ještě správná
vlhkost. Nejlépe se česneku vede v chladných prostorách větrané lodžie, zimní zahrady, na chladných chodbách nebo verandách, případně v chladných, ale suchých sklepech.

Do mrazu česnek ne

Pokud by v prostoru, kde česnek máme uskladněn, hrozily mrazy, měli bychom ho přenést tam, kde nezmrzne. Přemrznutím se totiž sníží jeho trvanlivost. Na jaře je uskladnění česneku nejnáročnější, protože česnek bývá po zimě už trochu vyschlý.

Skladování v oleji 🙂

Oloupané stroužky lze dobře uskladnit v oleji nebo ve slaném nálevu (na litr vody dejte 250 g soli). Použít ale musíme zcela zdravé stroužky, aby se tu nezačaly kazit a nezničily tak celý uskladněný objem.

Sušení česneku

Další možností je nakrájet česnekové stroužky, které už nejsou úplně fit (začaly sesychat), na plátky. A usušit. Pak je buď jen uskladnit a používat na vaření, nebo předtím ještě namixovat na česnekové koření. Výborně se hodí k rychlému dochucení polévek, mas těsta na pizzu atd.

Můžu dát česnek do lednice?

Skladování oloupaného česneku stačí třeba jen v plastové krabičce v lednici – pokud ho tedy plánujeme spotřebovat během týdne. Jestli ho chceme mít uložen na delší dobu, stroužky česneku vložíme do sklenice, posypeme solí, případně kořením jako je tymián a pepř, zalijeme olejem a uložíme do lednice. Takto vydrží i několik měsíců.

Česnek naložíme do soli a pak vydrží déle

Další možnost je, že ho nameleme se solí na pastu, kterou dáme do sklenic a uzavřeme. Česnek v oleji necháme v lednici, česnek se solí můžeme skladovat ve špajzu. Časem česneková pasta zezelená, ale ničemu to nevadí. Do pasty se mohou přidat i namletá rajčata.