Tipy na uchování jarní cibule

Jarní cibulka nevydrží čerstvá několik měsíců, její doba použitelnosti se dá počítat na dny. Má více vlastnosti salátu než cibule a na to musíme pamatovat.

Když máme jeden svazeček cibulky, snadno ho upotřebíme do pomazánky, salátu nebo čerstvý na chléb. Ovšem, když se nám sejde cibulky více, bylo by škoda ji vyhazovat, když její životnost můžeme prodloužit například ponořením kořínků do sklenice s vodou.

Můžeme také oddělit zelenou část od světlé a zelenou zamrazit a světlou uložit do lednice do sáčku, kde vydrží delší dobu, protože tam je chladno.

Cibulce dělá dobře chladno a potřebuje vláhu, aby nepovadla

Cibulka rychle žloutne v teplém domácím prostředí, proto se mi osvědčilo ji dát do sklenice s vodou (podobně jako brokolici, salát, bylinky). Cibulka má ve spodní části kořínky, díky kterým nasává vodu a zůstane déle čerstvá.

Vhodná teplota skladování 0°C a relativní vlhkost vzduchu 95%, maximum počtu dnů od sklizení po zpracování je 10 dnů, ale tady bych já osobně byla spíš pesimista, protože to platí v případě, že se v chladu sklidí, převáží a uchovává.

A jak je to ve skutečnosti s trvanlivostí cibulky

Pokud si ji vezete domů ve vyhřátém autě, už se dostává do teplot kolem 15°C a pak ji doma necháte ležet na lince, než se dostanete k jejímu uklizení a tam bude alespoň 20°C a to už ubírá na čase, po kdy je čerstvá, pevná a zelená. Při teplotách nad 4°C začíná mít sklon k hnilobám.

U cibulky se přikláním k co nejrychlejší spotřebě nebo zamrazení

Pokud však neplánujete cibulku zpracovat do týdne, pak bych se přikláněla spíše k jejímu nakrájení na kolečka a uložení v mrazáku. Ve sklenici s vodou to zelenině svědčí tak 3-4 dny maximálně, pak se objeví slizký povlak a nastartuje se hniloba. Pro prodloužení doby skladování ve skleničce s vodou si musíte dát tu práci, že vodu každý den vyměníte za čerstvou.

Chcete podobné informace dostávat do e-mailové schránky? Připravila jsem pro vás seriál, ve kterém vás seznámím s možnostmi uchování zeleniny v domácích podmínkách. Tady se stačí přihlásit.