Kam uložit hrášek, aby vydržel čerstvý

Vzpomenete si na své dětství, kdy jste s chutí rozlouskly nejeden hrášek a cpali si ty malé zelené kuličky do pusy? Já mám právě s hráškem spojené vzpomínky na dětství, kdy jsme na poli právě hrášek směly sklízet my děti a to rovnou do žaludku. Trávila jsem na poli dlouhé hodiny a jedla a jedla ještě ne úplně zralé lusky.

hrášek

Čerstvé mladé lusky míváme v červnu

V bedýnkách si hrášek dopřáváme především v červnu a lusky bývají tak akorát zralé ke konzumaci. Když si lusky chcete uchovat delší dobu, doporučuji hrášek vylouskat a zamrazit nebo nasušit. I samotné lusky můžete sušit a v zimě použít do polévky na vývar. Zlepší jeho chuť.

Chcete si hrášek pěstovat a potřebujete k tomu základní informace? Tady je video

, ve kterém je najdete.

Skladujeme v lednici

Čerstvé lusky uchováte dobře v lednici. Lépe než v děrovaném igelitovém sáčku jim bude v hrnci na sítku, ale i ten igelitový sáček je schůdné řešení jejich uchování.

Dny, týdny nebo měsíce?

Ano, tady je řeč o době, po kterou si můžeme dovolit nechat hrášek v lednici. Uchování čerstvých hrachových lusků počítáme na dny. Čím dříve je zpracujeme, tím lépe. Déle než dva týdny určitě nevydrží, začnou postupně zahnívat. Ideální skladovací teplota pro hrachové lusky je 1 až 0°C při relativní vlhkosti vzduchu 90 až 95% a počítejte s dobou uskladnění maximálně 14 dní (spíše 10). U cukrového hrášku je doba uchování ještě kratší – kolem 5 dnů. 

Jak dlouhodobě uchovat hrách

Nejjednodušší je zamrazení, když tedy máme mrazák :-). To stačí vylouskané kuličky hrášku uložit do sáčku nebo do krabičky a dát mrazit. Když preferujete bezmrazákové uchování jako já, pak sušení je sázka na jistotu u hrášku i lusků. Zajímavou variantou je i hráškové pesto nebo si doma udělat sterilovaný hrášek. Jednoduše hrášek dát do skleniček, zalít slaným nálevem a zavařit na 80°C cca 20 minut.

Chcete podobné informace i o další zelenině dostávat na e-mail? Připravila jsem seriál, který je na toto téma.

https://www.ceskaselka.cz/skladovani-zeleniny-v-domacnosti/