Recepty s kedlubnami přijdou na řadu, když se dostatečně nabažíme kedluben čerstvých, které jsou úžasné třeba jen posolené s chlebem a máslem. Výborně se hodí jako přísada do zeleninových salátů.

Kedlubny mají mnoho odrůd, které se liší dobou vývoje, od raných rychlených po obrovské kedlubny typu české odrůdy Gigant. Barevně se odlišují zelené a fialové druhy.  Základní dělení je však na bílé a modré odrůdy, které se dále rozlišují na rané a pozdní.

Čerstvá kedlubna je tedy výborná syrová, stačí ji oloupat a nakrájet na plátky. Hodí se i jako zelenina na mlsání, kdy si ji chroupete jen tak samotnou třeba u oblíbeného filmu. Pokud Vás nezaujme chuťově jen tak, stačí ji lehce osolit a spolu s žitným chlebem a máslem chutná výborně. Dále je možné ji doplnit sýrovým dipem, také se hodí k třenému tvarohu se sezónními bylinkami.

​Během vaření kedlubny snadno přijímají chuť ostatních přísad jako  je koření a bylinky. Kedlubny je možné zpracovat tepelně v páře, dusit, opékat, smažit či péct. Mají tuhou slupku, kterou když oloupeme z ekologicky pěstované zeleniny, můžeme využít na vývar do polévky. Dále z natí můžeme připravit salát či polévku, pokud listy nechcete vyhodit a pustíte se do jejich použití.

Recepty s kedlubnami: Jarní polévka

Ingredience: 2 kedlubny, 2 mrkve, 2 brambory, 1 lžíce ghí, 2l vody nebo cibulového vývaru, 1 hrst nasekaného libečku, sůl, pepř.

Postup: Mrkev a kedlubny oloupeme a nastrouháme najemno, osmahneme na ghíčku po dobu asi 5 minut – neustále mícháme, aby se nepřipeklo, zalijeme vodou a přidáme na kostičky nakrájené syrové brambory, povaříme asi 15 minut (do změknutí brambor) a vložíme nasekaný libeček. Osolíme, opepříme. Podáváme ještě horké.

Možná máte na kedlubny chuť, pak vás jistě bude zajímat, kde si takové dobré kedlubny získat. Tady je video o bedýnkování, to je jedna z možností, jak se dostat k čerstvé, sezónní, lokální zelenině.

Kedlubny farmáři sklízí již poměrně brzy v červnu a většinou jsou do půlky července v bedýnkách a pak zase na podzim, kdy dorostou výpěstky z letní výsadby. Většinou se do bedýnek dostane 1 až 3 kusy.

Pak tu máme zimní období, pro které mají farmáři připravené kedlubny giganty, ty často na první pohled vypadají, že budou uvnitř už tuhé, ale opak je pravdou, ty obrovské giganty jsou uvnitř křehké a chuťově téměř srovnatelné s těmi jarními kedlubnami.

Je však pravda, že je potřeba takovou kedlubnu dobře a zručně oloupat, protože má pořádnou slupku.

recepty s kedlubnami

Mozeček z vodnice a kedlubny

Ingredience: 1 vodnice a 1 kedlubna bez natí, 6 vajec, 100g slaniny, cibule či jarní cibulka, 50ml olivového oleje, sůl, pepř na dochucení.

Postup: Vodnici a kedlubnu oloupeme, nakrájíme na malé kostičky. Slaninu a cibulku také nakrájíme najemno a restujeme. Ve chvíli, kdy cibule zesklovatí, přidáme vodnici. Ta pustí šťávu, restujeme ještě pár minut, než se přebytečná šťáva vypaří. Zatím si rozšleháme vejce, které zároveň zlehka osolíme.

Mícháme, dokud nemají vajíčka požadovanou hustotu, na závěr přilijeme olivový olej. Milovníci peprných pokrmů si dochutí pepřem. Podáváme ihned s bramborem. Mozeček je chutný i na chléb za studena. Můžeme dozdobit pažitkou nebo čerstvou jemně nakrájenou cibulkou či petrželkou.

recepty s kedlubnami

Zapečené kedlubny

​Ingredience: 3 kedlubny, 500g mletého masa (směs vepřového a hovězího), 1 rohlík, lžíce zakysané smetany, hrnek mléka,  50g sýra (nastrouhaného) koření sladká , paprika, pepř, sůl, pórek.

​Postup: Pórek očistíme, nakrájíme na půlkolečka a osmahneme na tuku, přidáme na něj mleté maso, lehce zaprášíme paprikou, opepříme a osolíme. Směs následně dáme do mísy, kde promícháme s nakrájeným rohlíkem, smetanou a případně trochou mléka docílíme husté kašovité konzistence.

Tuto směs plníme do kedluben – ty si  oloupeme a nakrájíme na půlky a vydlabeme. Dáme zapéct do trouby asi na 20 minut. Na závěr ještě teplé kedlubny posypeme strouhaným sýrem, který se na nich rozpustí.