Zimní bedýnky

Jaro už se hlásí, saláty, ředkvičky, kedlubny se mají čile k světu a my se připravujeme na letní sezónu. Než si budeme pochutnávat na sladkých třešních, jahodách a borůvkách, ohlédneme se za letošní zimou a prvním zimním bedýnkováním České selky.

Jak hodnotíte zimní bedýnkování vy?

Potěšilo mě, že vám vyhovovalo složení bedýnek, nikdo z dotazovaných se nevyjádřil tak, že by mu vůbec nevyhovovalo.

55% vyhovovalo

45% vyhovovalo částečně

0% spíše nevyhovovalo

0% nevyhovovalo

Základem bedýnky byla kořenová zelenina typu brambory, mrkev, celer, petržel, pastinák a dále pak cibule a cibulka. K tomu byla vždy nějaká obměňující se část – zelí, kapusta, řepy, ředkve, jablka, hrušky a občas nějaké zpestření typu kysané zelí, sušené ovoce nebo mošt. Základem však byla vždy čerstvá zelenina.

Ptala jsem se i na to, čeho byste v bedýnkách uvítali více. Tady jste se vyjadřovali nejčastěji k požadavku více mrkve, brambor a ovoce. Chválíte si kysané zelí a zelí čerstvé. Mrkev jste si nejčastěji i přiobjednávali, tak je mi jasné, že právě mrkev od pana Pospíšilíka jste si zamilovali a do bedýnek jí můžeme dávat i více. Další hlasy  jsou pro více česneku, žluté řepy a cibule.

Zajímalo mě, jaké konkrétní zelenině naopak tolik nefandíte a do bedýnek jí tolik dávat nemáme. Shodnete se na tom, že ředkve, topinambury a zelí. Odpovědi se poměrně opakují.

U nás třeba zelí máme rádi jen tak syrové nakrájené, a tak je během večera půl hlávky pryč. Co se týče ředkví a topinambur, tak vám docela rozumím, ale na druhou stranu když vyzkoušíte některé z receptů na vyzkoušené pokrmy, najdete si k této zelenině cestu.

Co byste v bedýnkách uvítali a nebylo to tam vůbec? Jednoznačně květák a brokolice. U této zeleniny je otázka, zda se vydaří, farmáři se snaží je pěstovat, ale většinou je jich jen tak málo, že jsou jen na dotaz třeba 1-2 kousky. Třeba se však letošní květáky a brokolice vydaří v dostatečném počtu.

Množství a váha bedýnky většině dotazovaných přišla ok.

Bedýnky obsahovaly 12 až 15 druhů zeleniny a ovoce a vážily kolem 10 – 15kg.

Podívejte se, jak vypadaly. Chtěla bych zároveň poděkovat paní Marcele Hlavové, která svoji bedýnku fotila a úžasně vše naaranžovala do stylové dřevěné bedničky.

Důležitá je nejen pro mě informace, že jste s bedýnkami jako celkem většinou spokojeni a přemýšlíte o tom, že se do zimního bedýnkování opět zapojíte.

Hodnotili jste bedýnkování i bodově a to následovně:

S bedýnkováním jsou spojeny další doplňkové služby, které vítáte. To je pro mě ukazatelem, že je máme i nadále poskytovat. Sms s připomenutím bedýnky, upřesněním obsahu i času dodání do výdejního místa jsou pro vás důležité. Většina z vás vítá i možnost přiobjednávek a foto na facebooku pro porovnání. Lístečky v bedýnkách s recepty také bodovaly.

Kvalitu zeleniny a ovoce hodnotíte ve většině případu jako skvělou a uvítali byste stejně velké bedýnky i v létě. Když jsem se na odpovědi dívala, říkala jsem si, proč vlastně už letos nevyzkoušet letní velké bedýnky? Byl to takový spontánní nápad, ale technicky podle mě realizovatelný, takže proč s ním čekat až na další sezónu. Skladba velkých letních bedýnek by mohla být pro řadu z vás velmi zajímavá.

Co by mohla taková letní bedýnka obsahovat? Jednoduše např. u brambor, mrkve, rajčat, okurek, paprik dvojnásobné množství, co v klasických bedýnkách. Takže si na své přijdou právě milovníci této zeleniny i jahod, borůvek a všeho, co se do klasických letních bedýnek dává spíš jako ochutnávka. Navíc budou v bedýnce i některé druhy zeleniny a ovoce, které se nákladově do těch klasických nevejdou (např. takový letní meloun). Charakterizovala bych tu velkou bedýnku jako rodinnou.

Děkuji i za podnět k zamyšlení nad balením zeleniny. Papírová taška nebyla vždy nejlepším řešením, vlhko její pevnost značně narušilo. Jako cenově dostupná alternativa se jeví tašky z netkané textilie. Pokud je budete tak svědomitě vracet, jako ty papírové, můžeme je v letní sezóně vyzkoušet a pokud se osvědčí, pak bedýnkovat právě s taškami z netkané textilie.

A jak hodnotí zimní bedýnkování farmář pan Pospíšilík?

Hodnotí ji velmi kladně, povedlo se zeleninu uchovat ve sklepeních až do jara ve vysoké kvalitě. Mrkev byla i nyní krásně pevná. Navíc si vyzkoušel novinku, kdy mrkev nechal na poli a sklízel ji nyní v dubnu i s natí. Hodně mrkve musel sice vyhodit, ale pečlivě ji vytřídil a nám do bedýnek se dostala luxusní čerstvě sklizená mrkev podobná té srpnové takto zjara. Zatímco ostatní farmáři mrkev sejí, pan Pospíšilík ji sklízel z pole.

Doplňovali jsme bedýnky i od dalších pěstitelů, kteří měli co nabídnout. Pochutnali jste si na jablkách a moštech pana Lemberka, sušeném ovoci a velkých moštech pana Marka, bramborách pana Špidlena.

Zimní sezóna je potřeba plánovat s předstihem, proto i rezervace bedýnkovacího místa pro zimní období je již nyní možná, abychom měli ujasněná množství, která budou potřeba uskladnit a především vypěstovat.

A jak hodnotím zimní bedýnkování já jako jeho organizátorka?

Zhodnotila bych to trochu více osobně. V první řadě jsem měla radost ze zeleniny, která se dostala na náš stůl, nepatřím k těm, co potřebují zeleninu jen od jara do podzimu. Přišlo nám velmi vhod mít celou zimu čerstvou kvalitní mrkev, brambory, dýně, cibuli, zelí, řepy i jablka a hrušky. Nemuseli jsme nakupovat stříkanou zeleninu v supermarketu a za to jsem moc vděčná.

Při kompletacích nám v zimě trochu mrzly prsty a tašky byly poměrně dost těžké. Měla jsem však radost, když jsem dostávala vaše kladné ohlasy na složení i konkrétní zeleninu.

Získejte přehled o tom, jak zeleninu správně skladovat a tipy na její zpracování, posíláme informace e-mailem. Přihlaste se k e-mailovému seriálu TADY.