Poznávání zeleniny a bylinek z bedýnek

Zelenina z jarních bedýnek

Info zde mám přímo od paní Hudské.

Špenát a spol.

(obdobně připravujte též lebedu, mangold, čtyřboč a jiné natě)

Je to jedna z prvních jarních zelenin. Urodí se v období, kdy je o čerstvou zeleninu ještě nouze. Možností přípravy je mnoho:

– čerstvý salát lze připravit ze špenátu v kombinaci s čímkoliv – ředkvičkou, česnekem, rajčetem (i sušeným), olivami, vařeným vejcem, kuřecím masem, jogurtem či kysanou smetanou…

– krátce spařený můžeme podávat snad ke kterémukoliv jídlu

– místo petrželky dodá svěží zelenou a to nejen do polévek

– dobrý je zapékaný – s těstovinami, bramborem…, vždy se vyplatí přidat česnek

– vyzkoušejte i ten vařený – palačinky se špenátem, špenátová polévka,…

– vzhledem k tomu, že špenátu je obvykle hodně naráz, je vhodné ho i zmrazit. Čerstvý je objemný, ale zmrzlý je křehký, zmáčknutím v pytlíku se rozpadne na malé sypké kousky a nezabere pak už v mrazáku mnoho místa. Může Vám pak po celou zimu sloužit jako náhrada petrželky a čerstvé zelené zeleniny.

Omýt takové množství lístků a nestrávit tím celý večer vyžaduje trochu praxe. Dejte rostlinky do velkého lavoru na prádlo, rukou jemně míchejte a nechte je trochu rozplavat. Písek klesne ke dnu a pak stačí jen propláchnout, nejlépe v nějakém větším napařovacím  hrnci. Jen počítejte s tím, že vařením špenát výrazně ztratí na objemu a nakupte pořádnou náruč. Nebo si ho zkuste zasít – je to skutečně vděčná zelenina, na pěstování je špenát velmi nenáročný.

Česnekové výhonky (jarní fazole)

Základem receptů z farmy Klokočí je snaha využít vše, co nám příroda dává. Obzvlášť na jaře se řiďme heslem „nic nevyhodit“. To platí i o česneku – jeho výhonky a nať jsou snad lepší než on sám a což teprve výživová hodnota. Obava nebo nezvyk zpracovávat nadzemní části rostlin pramení často z pocitu, že právě tam přistanou všechny ty postřiky a jedy. V případě zeleniny z Klokočí je třeba tento předsudek odbourat. 

Česnek konzumujte celý! Jediné, co se Vám nepodaří sníst je dřevnatá výztuž stonku. Tu odstraňte po tom, co celou nať podélně rozříznete, paličku česneku při tom rozpůlíte. Jednotlivé stroužky vyndejte a všechny ty ostatní obaly – slupky i listy nakrájejte do hrnce. Se stroužky pak zacházejte jako s nóbl zbožím. 🙂 Zpracovávejte nejlépe syrové, v případě vaření stačí místo tření jen pokrájet a vařit velmi krátce.

Česnekové výhonky používejte v kuchyni jako fazole. Je to velmi jemná zelenina, kupodivu ani není přílíiš cítit česnekem.

Bílé skvrny není třeba z natzě omývat, jsou způsobeny šťávou, která se při sklizni z výhonků uvolňuje.

Před vařením je třeba jen odříznout špičku, ta bývá tuhá – ovšem ne celou paličku – jen její špičku (cca 10cm). Poté výhonky můžete a nemusíte pokrájet a jsou připravené.

Skladovat můžete při pokojové teplotě týden i 14 dnů, nekazí se, spíš zasychají, což je nejspíš částečně připraví o vitamíny ale konzumovat se dají dobře.

Možností přípravy je mnoho:

– Vařené na páře můžeme podávat ke kterémukoliv jídlu

– Osmažené a následně podušené stejně tak

– Místo petrželky dodají svěží zelenou a to nejen do polévek

– Přihodit je můžete pod jakékoliv maso

– Dobré jsou zapékané – s těstovinami, bramborem,…

– Konzervovat se dají stejně jako fazole či okurky, nebo důkladně upěchované naložené v soli (cca 2 lžíce na 1/4 l skleničku a nechat chvíli rozležet), používají se pak jako bylinková sůl.

– Možno i rozmixovat a zavařit se solí a používat jako pesto například na špagety.

Cibule

Jarní cubulku paní Hudská ráda pěstuje v hojném množství, protože rychle roste a je jedna z prvních – na jaře toužebně očekávaných zelenin. Je obecně chápána jako zelenina, která se musí jíst syrová, ale je-lí jí dost, většího množství se nelekejte a nebojte se z ní vařit.

I přebytky natí z velkých letních cibulí můžete smažit. Cibuli smažte mírně do zlatova, pak přihoďte nať a nechte jen zlehka dojít. 

Nemáte-li už koncem léta na cibuli náladu, nechte ji vcelku přirozeně zaschnout – nejlépe zavěšenou, vydrží pak jako zásoba na zimu. Není třeba ji dávat do lednice (horní část pak zahnívá), je to zelenina s téměř zázračnou trvanlivostí – taková malá zahradní konžerva.

Lebeda

Lebedu můžeme zpracovávat podobně jako špenát. Chutná je do salátů i do teplé kuchyně.

Mně osobně více chutnala tepelně upravená s česnekem jako špenát.

Pokud ji nezpracujete ihned, pak podobně jako špenát zamrazte. V zimních obdobích přijde vhod.

Čtyřboč (zpracováváme jako špenát)
Rebarbora

Bylinky a jejich uchování

Z hořkých bylin v bedýnkách můžete najít yzop, estragon, koriandr, mátu a šalvěj atd. Užíváme-li bylinky jako koření, získáme velice zajímavé, neobvyklé a lahodné chutě, přičemž o chuti „hořké“ nemůže být řeč. Možnosti použití jsou neomezené: saláty, polévky, omáčky, nádivky, marinády, masa, čaje,… Nemáte-li ani na jedno dnes náladu, svazeček zavěste v kuchyni nebo jinde a usušte. Sušené používejte stejně jako čerstvé. Čerstvost bylinek zachováte i zmražením, ale po zkušenosti se samorozmraženým mrazákem před Vánoci se přikláním k sušení.

Den či dva vydrží bylinky i ve skleničce s vodou, ale pozor, pokud je tam necháte déle, pak začnou žloutnout a vadnout (toť moje zkušenost).

Yzop

Pro středomořskou kuchyni 🙂

I přesto, že pochází zte středomoří a má tak zvláštní jméno, u nás se na zahrádkách pěstoval po generace a dnes se znovu navrací. Snítky yzopu připomínají smrkovou větvičku, kvetou modře. Yzop se používá jako léčivka i koření a už po krátkém zkoumání dojdete k závěru, že léčí všechno a kořenit s ním lze cokoliv.

Léčí bronchytidy, má protizánětlivé i diuretické účinky, podporuje trávení, imuninu, pomáhá od únavy, kožních problémů atd.

Vařit s ním můžete masa – především skopové, vepřové a ryby, vhodný je také do grilovacích marinád. Dále používejte do salátů, nádivek, omáček i polévek, nakládané zeleniny atp. Také se z něj vyrábí hořký likér a paní Hudská ho přidává do pečených čajů.

Estragon
(pelyněk kozalec)

Proslulá bylinka francouzské kuchyně

Používá se též v kuchyni čínské a hlavně arménské a turecké – v těchto zemích, z nichž pochází, se na plantážích dodnes pěstuje. 

Hořkosladká kokřeněná chuť estragonu bývá též srovánávána s chutí anýzu. Estragon vypadá podobně jako yzop, ale je vzrůstnější, lístky jsou delší, kvete žlutě. I využití je podobné jako u yzopu, patří navíc do bylinkových másel, známý je estragonový ocet, olivový olej s estragonem atd. Vyzkoušet jej můžete i nasladko – při přípravě letních ovocných koktejlů, dezertů nebo ho jen tak žvýkat pro svěží dech. 

Léčivé účinky má na trávení, působí močopudně, proti kornatění cév, snižuje krevní tlak, tonizuje pleť,…

Šalvěj (babské ucho)

Sametová, ale silná bylina s výborným použitím jako čaj nebo ke smažení pod maso – dodá specifickou chuť masu i rybám.

U nás známá především jako léčivka. Vždyť se také podle toho jmenuje (salvare znamená v latině léčit). A léčí nachlazení, chřipku, angínu, bolesti v krku – má jednoduše antibakteriální účinky. Mezi její vlastnosti patří i antioxidační pčinky a působí dokonce proi karcinogenům. Používá se při nadměrném pocení, na léčbu akné i dutiny ústní – protikrvácivě, desinfekčně, proto se dá i žvýkat. Blahodárně působí na smysly, pamět, při psychickém přetlaku.

Tak to vypadá, že jde o všelék, ovšem dá se s ní i vařit. 

Tradičně se u nás na šalvěji dusí nebo peče králík, ale hodí se ke každému masu – co takhle jehněčí pečeně nadívaná vejci, slaninou a šalvějí…

Dobromysl
Koriandr
Řeřicha
Petrželka
Podobně vyhlížející:
  • Petrželka – vlevo  nahoře
  • Koriandr –  vpravo nahoře, poznáte dle specifická vůně
  • Řeřicha – vpravo dole, voní podobně jako rukola
  • Rukola = roketa – vlevo dole, rostlinka s největšími lístečky
Roketa = rukola
Máta
Meduňka
Kopr
Libeček
Levandule
Medvědí česnek

Bazalka

Po