Co je to bedýnkování?

Obecně o bedýnkování

Díky bedýnkování nebo bedýnkám se kvalitní čerstvá zelenina a ovoce dostane rychle od farmáře ke spotřebiteli.  

Tento systém velmi úspěšně už několik let funguje např. ve Francii, ve Švýcarsku, v Německu, ve Velké Británii a v dalších zemích.

Zákazník si kupuje sezónní zeleninu a ovoce, která je bez chemických ošetření a většinou sklizená v den koupě.

bedýnkování
bedýnkování

Bedýnkování se řídí vždy dle pravidel jednotlivých dodavatelů. Mohou být dováženy až domů nebo na sjednaná odběrná místa. Zákazník pravidelně  odebírá určité množství zeleniny a ostatních produktů po celou sezonu. Různí farmáři nabízejí různé velikosti bedýnek, většinou se pohybují od 2 kg do 10 kg. Hmotnost a obsažnost bedýnky ovlivňují rozmary počasí.

Cena za bedýnku je však fixní po celou sezónu bez ohledu na sortiment. Platba probíhá  předem na sezónu nebo její část. Někteří farmáři akceptují včasné zrušení bedýnky např. když zákazník jede na dovolenou, jiní vynechávky neakceptují a pak bedýnku buď vyzvedne někdo jiný nebo jednoduše platba propadá. Vždy záleží na přístupu obou stran.

Bedýnky se odebírají přibližně od poloviny června do října, někteří pěstitelé jsou schopni dodávat až do Vánoc, často se pak ale sortiment skládá převážně z kořenové zeleniny, která lze uskladnit (salátům se na sněhu nedaří). Bedýnkování znamená i solidaritu s Vaším farmářem. Sdílíte s ním úrodu i neúrodu. V období vrcholu sezóny jsou bedýnky velmi bohaté a rozmanité, na začátku sezóny se objevuje více listová zelenina, cibule a bedýnky jsou s tímto sortimentem lehčí nebo při nízké úrodě jsou celosezonně bedýnky chudší. S tím je třeba počítat.

Co obsahuje bedýnka

Bedýnka (nebo také někdy taška) obsahuje zejména namíchanou čerstvou sezónní zeleninu a ovoce, dále pak zeleninu, kterou lze skladovat (brambory, kořenová zelenina, cibule, zelí, ….) a někteří dodavatelé bedýnek přidávají mléčné výrobky, víno, med, bylinky, ořechy, vejce …… Dopředu však nikdy nevíte, co vlastně v bedýnce bude, je to překvapení.

Co je nepsaným pravidlem
  • Zelenina i ovoce neobsahují chemii a mají jasný původ. Bedýnky obsahují sezónní potraviny, které se pěstují ve Vaší lokalitě, takže původ potravin i způsob pěstování je zaručen. Máte možnost se osobně seznámit s Vaším farmářem a podívat se na způsob a místo pěstování.  Čerstvost znamená dodání do 24 hodin od sklizně.
  • Kvalitu potravin si můžete ověřit sami návštěvou farmáře, ale často ji zaručuje certifikát dodavatele. Náklady na distribuci bedýnek jsou sice nižší než v obchodních řetězcích, ale cena potravin odpovídá kvalitě, proto nemůžete čekat supermarketové akční ceny.
  • Nákupem těchto potravin v podstatě nahrazujete vlastní zahrádku, kterou nemáte možnost vlastnit nebo se o ni starat. Vaříte z toho co se právě urodilo.
  • Odběrem bedýnek podporujete místního farmáře nebo zemědělce, rozvoj a existenci drobných hospodářů, jejichž práce má ve velké většině pozitivní vliv na okolní přírodu a krajinu. Máte také možnost se s ním osobně seznámit nebo ukázat Vašim dětem jak se zelenina pěstuje. Šetrné chování vůči přírodě
  • Odebírání bedýnek probíhá buď v plastových, dřevěnných, papírových bedýnkách, košících, taškách. Obaly se používají opakovaně a minimálně zatěžují životní prostředí. Nepotřebujete zbytečné igelitové sáčky do kterých si musíme nabrat v supermarketech každý druh potraviny zvlášť.
Zelenina, kterou ještě neznáte

Často se v bedýnkách objevují pro někoho i méně známé druhy zeleniny jako je chřest, patison, tuřín, vodnice, rebarbora, artyčoky, černý kořen a další. K méně známým druhům obvykle farmáři přikládají recepty.

Komu jsou bedýnky určeny?

Bedýnky jsou v podstatě vhodné všem, kdo preferuje kvalitní jídlo na talíři. Kupují je především pro matky s malými dětmi, které by jako první stravu měli dostávat z důvodu nezatěžování organismu co nejkvalitnější zeleninu a ovoce. Bedýnkování si oblíbí i všichni ti, co  mají rádi přírodu, zajímají se o ekologii a bio život je jim vlastní.

A pro koho nejsou určeny?

Bedýnky nekupujte v případě, že by Vám vadila zelenina od hlíny – od farmáře většinou není tak čistá jako ze supermarketu (zvláště sklízená za deště), vyžaduje důkladnější omytí – není dokonalá na pohled – produkty nejsou chemicky ošetřeny a tudíž se může stát, že se na ní může vyskytnout i nějaký hmyz (samozřejmě v rozumné míře a ne vždy). Nekupujte je v případě, že hledáte to nejlevnější na trhu a o kvalitu se nestaráte.

Nevýhody bedýnek

Pro někoho může být nevýhodou bedýnek to, že přesně neví, co v bedýnce dostane. Zákazník může jen odhadovat dle období nebo poslední bedýnky. Obsah bedýnky vždy závisí na úrodě a sezóně. Bioprodukty se většinou také liší velikostí od chemicky ošetřovaných, produktů ze supermarketů. Nečekejte gigantické rozměry zeleniny ani dokonalý vzhled.

Tady je více informací o bedýnkování s Ceskou Selkou, které není jen teoretické, ale celoroční a můžete si ho vyzkoušet i vy.