Můj příběh

Iva Jančíková

Od jara do podzimu máme pestrou nadílku vitamínů v podobě čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek. Zkrátka a dobře je u nás v době sklizně z čeho uvařit. Máme pravidelně připravenou tašku plnou zeleniny, ovoce a bylinek, ze které je radost něco tvořit. Od čerstvých salátů přes polévky po lehce orestovanou zeleninu na bylinkách jako přílohu.

Asi nemusím zmiňovat i letní zeleninové grilování nebo podzimní hruškové dezerty se skořicí. Díky správným receptům už i já dokážu odhadnout, čím zeleninu ochutit tak, aby chutnala nám i dětem. Dýňová polévka se stala nejoblíbenější ze všech oblíbených a to jak pro mě jako kuchařku, tak i pro děti nadšené strávníky. Najít ten správný, jednoduchý a zároveň rychlý recept vyžaduje řadu experimentů typu pokus omyl.  Naučili jsme se vařit z lokálních a zároveň sezónních výpěstků. A z čeho mám upřímnou radost je i to, že naše děti učíme jíst zdravě.

Ještě před několika lety to u nás s vařením takhle růžově nevypadalo.

Ač jsem se snažila o jakési zdravé vaření, jídlo nechutnalo podle mých představ. Navíc zelenina z babiččiny zahrádky byla spíš jen vzácným zbožím. Přiznávám, že ani my s manželem jsme tenkrát zas až tak moc často zeleninu nejedli. 

Brambory, ty ano, pak okurkový salát a rajčata. Tím to však se zeleninou končilo, protože jsem neměla ani tušení o možnostech vaření ze zeleniny.  U druhého dítka jsme dokonce zavedly kupované příkrmy, čímž jsme ho od přirozené chuti zeleniny a ovoce doslova odtrhly.

Abych  zajistila rodinné zásobování a nemusela jezdit po farmách, protože s malými dětmi to není až tak jednoduché se vydat po nákupech, pustila jsem se do organizování nákupů z farem, kdy si několik rodin objednalo z e-shopu farmářské produkty a ty mu řidička chladicím autem dovezla domů.

iva4

Bylo by to úžasné, když by ty farmy byly pěkně u sebe a neprojezdilo se na benzínu víc, než bylo zdrávo. Pro jeden jogurt sem, pro mléko tam, pro maso támhle. V té době jsem si uvědomila, jak je úžasné poznat lidi, kteří danou potravinu vypěstovali, vyrobili, připravili, pohovořit s nimi a probrat aktuality mělo své kouzlo.

Postupem času se nákupy z farem přerodily na organizování bedýnkování pro místní zeleninovou farmu. Zelenina a ovoce se díky tomuto systému dostala na náš stůl pravidelně a po celou sezónu. Primárně jsem chtěla mít zdroj kvalitních potravin především kvůli dětem, ale nyní to vnímám i jako velký přínos pro mě. Do bedýnek paní farmářka přikládala lístečky s recepty, které jsem s nadšením také zkoušela a byla často až překvapená, jak díky bylinkám a správnému receptu jídlo dobře chutná.

Edited Image 2013-6-29-19:51:4

Prostřednictvím bedýnkování jsem se naučila zeleninu připravit mnohem chutněji, poznala jsem kouzlo bylinek při běžném vaření. Seznámila se s dalšími druhy zeleniny, o jejichž existenci jsem neměla ani tušení. Třeba česnekové výhonky se u nás staly velmi oblíbenou dochucovací složkou jídla. Vodnici mám nejraději na másle nebo jen posolenou a nakrájenou jako ředkvičky na chleba s máslem. Před tím by mi slovo vodnice připomínalo spíš vodníka než zeleninu.

DSCN6957[1]

Díky receptům v bedýnkách a komunikaci se zkušenou farmářkou jsme si jídelníček úžasně zpestřili a obohatili. Poslední dvě sezóny jsem se úlohy tvoření lístečků s recepty ujala já, protože po několika letech s bedýnkováním už mám poměrně dobrý přehled o tom, co z jaké zeleniny připravit a měla jsem tu nejlepší paní učitelku farmářku, která mi ukázala cestu zdravého a chutného vaření.

Jsem nyní prostředník mezi farmáři a zákazníky a bedýnkování organizuji pod značkou Česká selka. Baví mě být součástí bedýnkovací komunity a zároveň nakupovat s pocitem, že dělám i něco pro planetu, protože sestavujeme bedýnky výhradně od pěstitelů hospodařících ekologicky, farmařících doslova dle receptur našich babiček.

Výsledkem našeho společného úsilí jsou krásné ovocno-zeleninové bedýnky doplněné svazečkem bylinek a receptíky. Bedýnkování vneslo do našeho života více vědomého přístupu k potravinám a způsobu jejich produkce.

DSCN9901