Zhodnocení roku 2018 a PF 2019

Na konci roku bilancujeme a na začátku plánujeme.

Ráda bych s vámi tímto sdílela to podstatné, co se v projektu České selky během roku 2018 událo a jaké zlepšováky plánujeme pro rok 2019.

V první řadě bych ráda poděkovala vám, kdo jste s námi v roce 2018 bedýnkovali a a to pravidelně nebo jednorázově. Na podzim jsem zjišťovala právě od vás aktivních bedýnkářů, jak jste spokojeni se zeleninou, jejím množstvím a kvalitou.

Co byste uvítali nového a v čem pokračovat.

Potěšily mě výsledky, které dotazníkové šetření přineslo a budu je sdílet i s vámi.

89% dotazovaných vyhovovalo množství zeleniny a ovoce v bedýnkách, což mi potvrdilo, že cena 400,- Kč za bedýnku je tak akorát pro rodinu za týden.

Co se týče obsahu, 72% bedýnkářů bylo spokojeno a 28% by uvítalo něčeho méně a něčeho naopak více.

Více jste si psali o rajčata, papriky, batáty (ty se zatím v bedýnkách neobjevovaly), brambory, okurky a ovoce.

Na druhou stranu část z vás by byla ráda za méně mrkve, ředkví, petržele, červené řepy, kopru a ovoce.

S ovocem je to zajímavé, názory se velmi různí. Vy, kdo máte např. vlastní zahradu a dostatek ovoce, tak o ně nestojíte a rodiče s malými dětmi zase ovoce vítají a chtěli by třeba bedýnku napůl ovocnou a napůl zeleninovou.

Klasická letní bedýnka obsahuje 1-2 druhy ovoce a zůstane tomu tak i v roce 2019. Uvědomila jsem si, že je potřeba více komunikovat to, že je možnost si přiobjednat jak zeleninu tak ovoce. Chápu obě strany – vás, kdo máte vlastní zásobu jablek, hrušek, švestek, rybízu, třešní i jahod a v létě nepotřebujete další kupovat. Rozumím i vám, kdo potřebujete pro příkrmy ovoce vypěstované bez chemie, protože s kilem hrušek nebo jablek na 14 dní bychom třeba my také jako pětičlenná rodina nevystačili.

Nově byla možnost si objednat i ovocné bedýnky typu překvapení v hodnotě 400,- Kč/taška, kterých využilo několik z vás a chválili jste si je.

I v roce 2019 zůstanou letní bedýnky převážně zeleninové, ale máte možnost si z aktuální nabídky doobjednat za zvýhodněnou cenu právě ovoce i další  zeleninu, kterého spotřebujete více. Současný poměr zeleniny a ovoce vyhovuje většině z vás, proto i bedýnky budou obsahovat 8-12 druhů a z toho bude 1-2 druhů ovoce, pokud se urodí.

Ovocná sezóna začíná v červnu s úrodou jahod, proto pokud máte zájem i o pravidelnou ovocnou bedýnku, tak mi předběžně napište na info@ceskaselka.cz. Zjistila jsem, že jsem ani jednu z ovocných bedýnek 2018 nestihla vyfotit, proto tedy jen slovy popíšu, že se jedná o 1-5 druhů ovoce, které je aktuálně ke sklizni od června do října. Ovocné tašky vážily kolem 10kg, takže zásoba ovoce určitě dostačující pro rodinu i jen 1x za 14 dní.

Aby si na své přišly i rodiny, které uvítají více ovoce nepravidelně, budou mít v rámci bedýnkování přístup i k seznamu aktuálně dostupné zeleniny a ovoce našich farmářů a tím možnost si přiobjednat jahody, borůvky, třešně, švestky, jablka, hrušky apod. během letní sezóny. 

Většina dotazovaných odpovídala, že jim vyhovuje bedýnka každý týden nebo 1x za 14 dní. Pro zájemce o bedýnku nepravidelně jsme v roce 2018 zavedli i tzv. jednorázové bedýnky.

Jednorázové bedýnky bude možnost objednávat i v sezóně 2019, ale je u nich vyšší cena především z důvodu zvýšené administrativní zátěže. 

Polovině z dotázaných bedýnkářů by vyhovovala možnost sestavení bedýnky na přání.  Tomuto požadavku bych ráda vyhověla, jen jsme si vyzkoušeli, že technicky je taková bedýnka náročnější, než se na první pohled zdá. Vzniká např. velké riziko záměny bedýnky. Zůstane tedy dosavadní systém klasických bedýnek a k nim máte možnost si přiobjednat to, čeho potřebujete více.

Jedna respondentka také uvedla připomínku, že by jí vyhovovala informace o složení bedýnky předem. O tom jsem hodně uvažovala, že bych zavedla, ale zase praxe ukázala, že často se na poslední chvíli něco změní. V den bedýnkování mi telefonuje farmář, že má ještě to a ono. Takto jsme měli třeba broskve, které by už další týden nebyly. Nebo naopak jiná položka vypadne.

 V létě třeba byly plánované saláty a z důvodu sucha se stalo, že do rána jednoduše povadly natolik, že do bedýnek je nebylo možné dát a nahrazovali jsme to něčím jiným, co naopak plánované nebylo. Často řeším až v den bedýnkování, co čím nahradíme a to i u několika položek, proto píšu sms s upřesněním obsahu až ve chvíli, kdy jsou bedýnky naložené a jedou už směr výdejní místa.

72% dotazovaných vítá lístečky s recepty a většina odpovídala, že by je potěšila i kuchařka napsaná tzv. na míru bedýnkování. Receptů pro snadné zpracování bedýnky máme již pěknou řadu, proto je kuchařka více než aktuální téma.

 Připomínací SMS pomohly nezapomenout si bedýnku vyzvednout a pomohly i při kontrole obsahu. U otázky, zda sms pomohly, jste odpovídali jednoznačně ano.

 Měli jste bedýnky i ohodnotit, přičemž nejvíce hvězdiček bylo nejlepší hodnocení a většina z vás hodnotila právě nejvyšším počtem hvězdiček, což mě moc potěšilo.

Hodnotíte zeleninu jako moc pěknou a kvalitní, což je pro mě i farmáře povzbuzující a mám z toho radost.

 Co mě trochu překvapilo, že 70% dotazovaných zaškrtlo požadovanou kvalitu na úrovni farmářské kvality a asi jen 20% z vás chce čistě ekologicky pěstovanou zeleninu a certifikovanou jen mizivé procento. Uvědomila jsem si, že by bylo v nějakém z dalších článků dobré vysvětlit rozdíly mezi zmiňovanými kvalitami zeleniny a ovoce. Podotýkám, že do bedýnek dáváme zeleninu, kterou pěstuje farmář, který chemii nepoužívá vůbec a navíc má certifikát.

Potvrdili jste mi také, že máte v bedýnkách rádi různá překvapení typu mošt, mouka, džem či pesto. Na dárečky v podobě podobných překvapení se tedy v roce 2019 trochu zaměříme.

V roce 2018 jsme díky farmáři panu Pospíšilíkovi začali realizovat i zimní bedýnkování, které si také chválíte a doufám tedy, že pestrost bedýnek udržíme až do jara. Zimní bedýnky jsou oproti těm letním dvojnásobné a vozíme je do výdejních míst 1x za 14 dní. Zatím byly i ty zimní bedýnky poměrně zelené doplněné třeba špenátem, cibulkou nebo mrkví s natí. 

Od března by pak i v zimních bedýnkách měly být např. čerstvé skleníkové ředkvičky a saláty. 

Pro letní sezónu 2019 je možnost se již hlásit k pravidelnému bedýnkování a jako vždy jsou včasné objednávky zvýhodněny cenově. Můžete si zvolit četnost – 1x za 14 dní nebo týdně a můžete předem avizovat vynechávané termíny, o které potřebujete sezónu pokrátit např. z důvodu dovolené.

Objednáte, my pošleme zálohovou fakturu a  po zaplacení máte rezervované bedýnkovací místo. 

Během ledna se domlouvám s farmáři, co a kolik bychom od dubna do října od nich potřebovali napěstovat, proto je leden ideální doba k rezervaci bedýnkovacího místa. Je navíc možnost se domluvit i na postupném zaplacení bedýnek, protože chápu, že nákup dárků pro Vánoce mohl trochu zacloumat s vašimi peněženkami.

Získejte přehled o tom, jak správně skladovat i další zeleninu , posíláme informace e-mailem. Přihlaste se k e-mailovému seriálu TADY.